2014. december 19., péntek

Élet Eto’o és Drogba után

Az afrikai futball két legnagyobb sztárja ezen a tornán már nem lesz ott – ennek ellenére a 2015-ös Afrikai Nemzetek Kupája (ANK) is érdekesnek ígérkezik, hiszen a fekete kontinensen mindig történnek rendkívüli dolgok. Most például néhány hónappal a kezdőrúgás előtt fosztották meg Marokkót a rendezés jogától, míg a címvédő nigériai válogatott már a selejtezők során elvérzett. Nézzük, mi is fog történni pontosan január 17. és február 8. között

2014. december 6., szombat

Kisorsolták az ANK csoportjait

selejtezők befejeztével december 3-án, szerdán kisorsolták Malabóban a 2015-ös Afrikai Nemzetek Kupájának csoportjait. A rendezőként az utolsó pillanatban beugró Egyenlítői Guinea az A-csoportban minden kalapból a nagyjából leggyengébbnek tűnő ellenfelet kapta, míg a C és a D-csoport borzalmasan erősnek ígérkezik. A tornára január 17. és február 8. között kerül sor, nézzük nagyvonalakban mi is várható a harmincadik afrikai kontinensviadalon.

2014. november 12., szerda

Kialakult az ANK mezőnye, kiesett a címvédő

Hosszabb kihagyás után az Afrikai Nemzetek Kupájának befejeződött selejtezői kapcsán érdemes végigtekinteni, hogyan is alakultak a versengések a hét kvartettben. A rendezés jogát eredetileg elnyerő Marokkó november elején keveredett vitába az Afrikai Labdarúgó Szövetséggel (CAF), miután a kontinens nyugati részén leginkább három országot érintő ebola járvány miatt a torna elhalasztását kérte. A CAF ragaszkodott az előre kijelölt időponthoz, mivel pedig mindkét fél kötötte az ebet a karóhoz, végül az észak-afrikai országot megfosztották rendezői jogától, és súlyos eltiltásra (előreláthatóan négy évnyi kizárás) is számíthat. Az előselejtezőkben korábban búcsúzó Egyenlítői-Guinea ugrott be rendezőként, a közép-afrikai olajországhoz pedig a selejtezőcsoportok első két helyezettje és a legjobb harmadik csatlakozhatott.
A tornára való kijutást végül egyetlen kelet-afrikai válogatott sem tudta kivívni, míg a kontinens déli szubkonföderációjának tagjai közül is csak a „szokásos” kettő, Dél-Afrika és Zambia lesz a mezőny tagja. Észak-Afrikából Marokkó mellett a hét címével rekorder Egyiptom is elbukta (ráadásul zsinórban harmadszor!) a selejtezőket, így a jelenleg a kontinens legerősebb válogatottjának számító Algéria és Tunézia maradt innen talpon, míg a legnagyobb meglepetésként kieső címvédő Nigéria kudarca ellenére is hét ország képviselheti Nyugat-Afrikát, a földrész középső zónájából pedig a rendező Egyenlítői-Guinea mellé még négy ország csatlakozhat. Nézzük át részletesebben is, mi történt a selejtezőcsoportok utolsó fordulójában.
(összefoglalók a narancssárga eredeményekre kattintva elérhetőek)

2014. szeptember 11., csütörtök

ANK-selejtezők - nigériai gyengélkedés és az ex-Videotonos gólja

A múlt hétvégén rendezett első forduló után szerdán már a második kört rendezték meg a 2015-ös Afrikai Nemzetek Kupájának selejtezőcsoportjaiban. Az első fordulóban gyengélkedő "nagyok" küzül Ghánának sikerült idegenben győznie, viszont a címvédőNigériának nem jött össze teljes mértékben a javítás, csak egy pontra futotta a szuper sasok erejéből. Még rosszabbul járt a hét korábbi győzelmével rekorder Egyiptom, mely elszenvedte második vereségét is, és igencsak közel került ahhoz, hogy zsinórban harmadszor is elbukja a kontinenstorna selejtezőit. MindeközbenKamerun alaposan átalakított és megfiatalított csapata a hétvégi jó rajt után ezúttal a favorit Elefántcsontpartot is valósággal kiütötte, a Zöld-foki Köztársaság a nemrég még a Videotonban játszó Zé Luis góljával és Stopirával a kispadon pedig már a második meccsét is megnyerte. Száz százalékos egyelőreAlgériaBurkina FasoSzenegál és Tunézia is, valamint nagy meglepetésre az előselejtezőkből csak Ruanda kizárása miatt továbbjutó Kongói Köztársaság. A küzdelmek október 10-11-én folytatódnak a harmadik fordulóval, amikor is minden csapat azzal a csoportellenfelével találkozik, mellyel eddig még nem, majd pár nappal később, október 15-én a negyedik fordulóban rögtön a pályaválasztói jogot megcserélve is összecsapnak ugyanazok a válogatottak. Tekintsük most azonban át a szerdai mérkőzések eseményeit, és nézzük meg, kik állnak jelenleg a csoportok továbbjutást jelentő első két helyén.
(összefoglalók az eredeményekre kattintva elérhetőek)

2014. szeptember 8., hétfő

Szenvedtek a nagyok az ANK-selejtezőkön

A hétvégén megkezdődött a jövő évi Afrikai Nemzetek Kupája selejtezőjének csoportköre, és bizony az első fordulóban jópár nagy csapat megszenvedett esélytelenebb ellenfelével. A címvédő Nigériapéldául egyenesen vereséget is szenvedett hazai pályán, Ghánapedig csak egy döntetlenre volt képes, de hátrányból kellett fordítaniaElefántcsontpartnak és Tunéziának is saját közönsége előtt. A legmagabiztosabb győzelmet az újjáépülő Dél-Afrika aratta, a szintén nagy vérfrissitésen áteső Kamerun is egy nagyon értékes idegenbeli sikerrel kezdte meg a selejtezősorozatot, és a Videoton légiósa, Stopira és a Zöld-foki Köztársaság válogatottja is remekül kezdett. A hét csoport első két helyezettje kvalifikálja magát a 2015-ös marokkói kontinensviadalra, valamint a legjobb eredményeket elérő csoportharmadik válogatott. A következő fordulóra nem kell sokat várni, hiszen szerdán már újra pályán lesz minden csapat, melyek közül az első körben való bukás után számos válogatott már a remények életbentartásáért fog küzdeni, és több pikánsnak ígérkező rangadót is rendeznek, mint például a Mali-AlgériaKamerun-Elefántcsontpart vagy azEgyiptom-Tunézia derbit. Ne szaladjunk azonban ennyire előre, hanem tekintsük át, mi történt az elmúlt hétvégén a csoportkör első fordulójában.
(összefoglalók az eredeményekre kattintva elérhetőek)


2014. szeptember 5., péntek

Afrikai Nemzetek Kupája selejtezők

Noha Európában csak vasárnap kezdődnek meg a legközelebbi kontinenstorna selejtezői, a fekete kontinensen azonban már péntektől küzdenek a még versenyben lévő válogatottak a 2015-ös Afrikai Nemzetek Kupája selejtezőinek csoportkörében, majd szerdán újra teljes fordulót bonyolítanak le. Nemrég szétnéztünk a legjelentősebb válogatottak kispadjain, most tekintsük át, mi történt az előselejtezőkben és milyen formában folytatódnak a küzdelmek. Az elmúlt három tornán és a világbajnoki selejtezőkön való szereplést figyelembe vevő CAF-ranglista alapján a földrész 21 legjobb válogatottjához heten csatlakozhattak még az előselejtezőkből, az így kialakult 28-as mezőnyt pedig hét négy csapatos csoportba sorsolták. A kvartettek első két helyezettje valamint a legjobb harmadik kvalifikálja magát a jövő évi kontinensviadalra és csatlakozik a rendező Marokkóhoz. A selejtező csoportok első két fordulóját szeptemberben, harmadik és negyedik fordulóját októberben, ötödik és hatodik fordulóját pedig novemberben rendezik meg, míg a 16-os tornára január 17 és február 8 között kerül majd sor. Az előttünk álló hétvége már jópár izgalmasnak ígérkező meccset tartogat, de még ezek közül is kiemelkedik a G-csoport Szenegál-Egyiptom derbije péntek este, illetve a D-csoportból a Kongói DK-Kamerun szombat délutáni összecsapás.

2014. szeptember 4., csütörtök

Eto’o, Drogba, Song és a többiek – nyári afrikai játékosmozgás

A világbajnokságokat követő átigazolási időszak mindig az eseménydúsabbak közé tartozik, hiszen a frissen befutott játékosokra gyakran lecsap egy-egy nagyobb klub. Ez az afrikaiakra fokozottan igaz, hiszen az ő vb-csapataikban sok viszonylag ismeretlen játékos szokott pályára lépni. Összegyűjtöttük, mely afrikai játékosok kezdik más klubban az új szezont, mint ahol az előzőt befejezték.

2014. augusztus 31., vasárnap

Szövetségi kapitányi körkép

Mint már korábbi bejegyzésünkben is megállapítottuk, az afrikai válogatottak esetében a szövetségi kapitányok személyének, tekintélyének különös jelentősége van. A hasonló játékerőt képviselő válogatottak közül az lehet igazán sikeres, amelynek kapitánya az Európában nyújtott(hoz közeli) teljesítményt tud kihozni sztárjaiból, és kevésbé ismert, otthon játszó futballistáit is "felhozza" a kívánt szintre. Van, ahol európai edzőkkel próbálkoznak a minél profibb hozzáállás elsajátítása érdekében, máshol a speciális helyi körülményekkel jobban tisztában levő afrikai szakvezetőkben bíznak - szövetségi kapitányi körkép következik a világbajnokság után, az Afrikai Nemzetek Kupája (ANK) szeptember eleji selejtezői előtt.

2014. augusztus 26., kedd

Afrikai kupasorozatok - véget ért a csoportkör

Véget ért a csoportkör az afrikai kupasorozatokban, így kialakultak az elődöntők párosításai. A csoportok továbbjutói voltaképpen már három kvartettben korábban is ismertek voltak, egyedül a második számú kupa, a Szövetségi Kupa B-csoportjában volt még harc a továbbjutásért, a másik csoportban és a BL-ben csak a csoportgyőztesek kiléte került tisztázásra. Ezek alapján a BL elődöntőiben a Kongói DK egyik üdvöskéje, a TP Mazembe az algériai ES Sétiffeltalálkozik, a másik kongói egyesület, az AS Vita Club pedig a tunéziai CS Sfaxiennel(vagyis a papírforma alapján megismétlődhet a Szövetségi Kupa tavalyi döntője, ezúttal azonban a BL-ben). A Szövetségi Kupában az elefántcsontparti Séwé Sport a Kongói Köztársaságból érkező AC Léopards-szal (és az új ifjú sztárral, Kader Bidimbouval) méri össze erejét, a kameruni Coton Sport pedig az egyiptomi Al Ahly-val szemben próbálhat meg visszavágni a tavalyi BL-elődöntőben elszenvedett drámai vereségért. Az első összecsapásokat a szeptember 19. és 21. közötti hétvégén rendezik, a visszavágókat pedig egy héttel később, szeptember 26. és 28. között.
(összefoglalók az eredményekre kattintva elérhetőek)

2014. július 31., csütörtök

Afrikai VB-értékelés II.

A brazíliai világbajnokság befejeztével kitértünk már az afrikai csapatok körül kialakuló, nem éppen VB-re illő eseményekre és hátterükre, valamint a torna már közvetlenebb értékeléseként a kontinens teljesítményének általános áttekintésére, most pedig, ha megkésve is, de az egyes válogatottak szereplését vesszük górcső alá külön-külön. Ahogy már korábban is hangsúlyoztuk, ez a világbajnokság is rávilágított arra, hogya fekete kontinensen nem elég, ha a szövetségi kapitány jó szakember, hanem az átlagosnál is fontosabb tényező a tekintélye. A kemény kézzel megszervezett csapatairól híres Vahid Halilhodzic és a csapategység érdekében akár sztárokat is habozás nékül száműző Stephen Keshi egyaránt továbbvezette fiait a csoportjából, miközben a pályája első vezetőedzői munkájaként elefántcsontparti szövetségi kapitány Sabri Lamouchi, a kameruniak élére a mezgyártó lobbija által kinevezett Volker Finke, vagy a magukat "visszakuncsorgó" sztárjai által kikezdett Kwesi Appiah gárdái rendre csalódást okoztak, és elbuktak már a kvartettjükben.
(a statisztikák a fifa.com, a whoscored.com, a squawka.com és a fourfourtwo.com adatai alapján készültek)

2014. július 27., vasárnap

Elefántcsontpart: aranygeneráció?

Elefántcsontpart 22,5 milliós ország Nyugat-Afrikában, egykori francia gyarmat. Régen nem meglepő módon az elefántcsont volt a fő kiviteli terméke, ma a kávé és a kakaó – na meg a futball. A hazai rendezésű, 1984-es torna óta Elefántcsontpart mindig kijutott az Afrikai Nemzetek Kupájára (ANK), 1992-ben meg is nyerte azt egy maratoni tizenegyespárbaj után; 2004-ben aztán nem jött össze a kijutás. A kudarccal végződő selejtezőket követően a francia Robert Nouzaret helyét honfitársa, Henri Michel foglalta el a kispadon. Vele pedig beérettaz elefántcsontparti futball valaha volt legerősebb generációja.





2014. július 16., szerda

Afrikai VB-értékelés I.

A brazíliai világbajnokság befejeztével elérkezik az értékelések ideje, így megragadhatjuk az alkalmat, hogy számot vessünk Afrika idei eredményeivel is. A világbajnokságra nem illő események újra kíméletlenül éberesztettek rá mindenkit azafrikai futballvalóságra és a nehezen kezelhető problémákra. Jelen bejegyzésben foglalkozzunk inkább a pályán mutatott teljesítménnyel, hiszen jópár érdekesség történt a fekete kontinens csapataival a mérkőzéseken is. Értékelésünk első részében a kontinens összteljesítményével foglalkozunk, a válogatottakkal külön-külön pedig majd egy második részben. Előljáróban mindenesetre annyit leszögezhetünk, hogy a fekete kontinensen talán az átlagosnál is fontosabb tényező a szövetségi kapitány tekintélye. A kemény kézzel megszervezett csapatairól híres Vahid Halilhodzic és a csapategység érdekében akár sztárokat is habozás nékül száműző Stephen Keshi egyaránt továbbvezette fiait a csoportjából, miközben a pályája első vezetőedzői munkájaként elefántcsontparti szövetségi kapitány Sabri Lamouchi, a kameruniak élére a mezgyártó lobbija által kinevezett Volker Finke, vagy a magukat "visszakuncsorgó" sztárjai által kikezdett Kwesi Appiah gárdái rendre csalódást okoztak és elbuktak már a kvartettjükben.

2014. július 12., szombat

VB-botrányok és az afrikai futballvalóság

A 2014-es labdarúgó világbajnokságon szereplő afrikai csapatok egy átlagos európai futballszurkoló számára nem elsősorban a pályán mutatott teljesítményről maradnak emlékezetesek, hanem inkább a csapatok körül kialakuló botrányok miatt. Ebbe persze alaposan belejátszik, hogy a vezető európai médiumok az 1974-es szégyenletes zaïrei VB-szereplés óta amúgy is előszeretettel élcelődnek az afrikai kontinensről érkező válogatottakon és az őket körülvevő közegen. A sokszor csak feltételezéseken alapuló történeteket aztán a hitelességért való felelősségvállalás szükségessége nélkül már könnyedén veszi át számtalan sajtóorgánum Európában (így Magyarországon is), hiszen egyszerűen hivatkozhatnak "jó nevű" forrásaikara és ezzel igencsak olcsó és népszerű módon használhatják ki az amúgy a körülmények tekintetében tájékozatlan olvasóik kulturális fensőbbségtudat-igényét. Ilyen sztorikból nem volt hiány a brazíliai VB alatt sem, melyek azonban nem homályosíthatják el azokat a valós problémákat, melyekkel az afrikai labdarúgásnak meg kell küzdenie. Ezek végiggondolására tesz kísérletet az alábbi bejegyzés, azzal a kitétellel, hogy elsősorban a lelkiismeretlen félreinformálások feletti felháborodás ihlette, ugyanakkor igyekszik valamelyest ezen tovább is lépni.

2014. július 1., kedd

Afrika számára véget ért a 2014-es VB-kaland

A két nyolcaddöntős csapat kiesésével véget ért Afrika számára 2014-es labdarúgó világbajnokság, mely részben akár sikeresnek is tekinthető a kontinens számára, hiszen korábban sohasem fordult elő, hogy két válogatott is továbbjutott volna csoportjából. Másrészt azonban sok "nem oda illő" esemény tette keserűbbé a szurkolók szájának ízét, mely gyakran háttérbe szorította a pályán mutatott játék értékelését is. Nigériának és Algériának mindenesetre semmi oka nincsen a szégyenkezésre, mindkét válogaotott tisztességesen helyt állt a csoportjában is, és a legjobb tizenhat között is a tőle telhető módon megnehezítette jóval nagyobb nevű és esélyesebb ellenfele dolgát.

2014. június 30., hétfő

Afrikai VB-nyolcaddöntők előtt

Felemás teljesítményt nyújtottak az afrikai válogatottak a 2014-es labdarúgó világbajnokság csoportkörében. Sok kellemetlen kudarc keserítette ugyanis a kameruni, elefántcsontparti és ghánai csapat szereplését, miközben Nigériának és Algériának hála sikerült történelmet írni, a kontinensről először jutott be két csapat is a nyolcaddöntőkbe. Utóbbi válogatottaknak akkor sincs semmi okuk a szégyenkezésre, ha itt már véget is érne az idei VB-kalandjuk, hiszen egyrészt csoportjaikban is tisztességesen helyt álltak, másrészt következő ellenfeleik jóval esélyesebbek náluk. Afrika szereplésének átfogóbb értékelésére a VB befejeztével térjünk vissza, most tekintsünk inkább még előre egy kicsit, és nézzük mit várhatunk a hétfőn rendezendő két nyolcaddöntőn.

2014. június 17., kedd

Az első forduló után - afrikai vb-értékelő

Túl vagyunk a 2014-es labdarúgó világbajnokság csoportkörének első fordulóján, vagyis minden részt vevő válogatott, köztük az öt afrikai csapat, bemutatkozhatott a közönségnek. Ez lehetőséget nyújt arra, hogy röviden értékeljük a fekete kontinens képviselőinek eddigi teljesítményét, előretekintsünk, mire számíthatunk a folytatásban és akár összevessükelőzetes elvárásainkat a jelenlegi helyzettel. Az összkép egyelőre nem túl fényes, egy győzelem, egy döntetlen és három vereség a mérleg. Ráadásul Kamerun, Nigéria és Ghána is kvartettjének leginkább verhetőnek tartott ellenfelével szemben betlizett, számukra a nyolcaddöntő máris nehezen elképzelhető, és egyedül Elefántcsontpart tudott tenni egy nehéz, de fontos lépést a cél felé. Így tehát beigazolódni látszik, hogy az afrikai labdarúgás kilencvenes évek végéig tapasztalható fejlődése már a múlté, és ha nem is játszanak a csapatok teljesen alárendelt szerepet a világ többi konföderációinak képviselőivel szemben, már a csoportból való továbbjutás is nagy eredménynek számít(ana), melyet pedig 1986 óta minden VB-n sikerült egy-egy afrikai csapatnak elérnie.

2014. június 8., vasárnap

Mit várhatunk a VB-n Afrikától?

Rohamosan közeleg a brazíliai labdarúgó világbajnokság, így itt az ideje, hogy az afrikai futballal foglalkozó blog is lassan ráhangolódjon a nagy eseményre. A három részesre tervezett beharangozó első két darabja a kontinens eddigi vb-szereplésével foglalkozik majd, míg az utolsóban az idei tornára kijutott válogatottak felkészülésével és esélyeivel.
5 afrikai válogatott készül a VB-reMiután áttekintettük, hogyan kezdte meg szereplését az afrikai labdarúgás a világbajnokságokon, majd, hogy hogyan tört meg a fejlődés az új érában, a 32 csapatos VB-k során, fordítsuk figyelmünket most már az idei tornára és nézzünk körül az öt kvalifikált válogatott háza táján. Egyébként a kontinens VB-történetében először ugyanarról az öt országról van szó, amelyik a négy évvel ezelőtti, "hazai" rendezésű, ám legtöbbjüknek csalódást hozó tornára is kivívták a részvételt a selejtezőkön, nevezetesen Algéria, Elefántcsontpart, Ghána, Kamerun és Nigéria. 1986 óta minden világbajnokságon jutott be afrikai csapat a nyolcaddöntőbe, eljátszhatunk azzal a gondolattal is, hogy vajon sikerül-e ez idén is, és ha igen, vajon melyik csapatnak mennyi esélye van most erre?

2014. május 30., péntek

Afrikai VB-történet II.

Rohamosan közeleg a brazíliai labdarúgó világbajnokság, így itt az ideje, hogy az afrikai futballal foglalkozó blog is lassan ráhangolódjon a nagy eseményre. A három részesre tervezett beharangozó első két darabja a kontinens eddigi vb-szereplésével foglalkozik majd, míg az utolsóban az idei tornára kijutott válogatottak felkészülésével és esélyeivel.

5 afrikai válogatott készül a VB-reAhogy az afrikai labdarúgás VB-történetével foglalkozó első bejegyzésben már láthattuk, a kontinens 1934-ben induló világbajnoki szereplései során kezdetben egy szinte folyamatos fejlődési ütem figyelhető meg, leginkább az 1970-es első pontszerzéstől, az 1978-as első győzelmen, az 1982-es remeklésen, és az 1986-os első nyolcaddöntőn át egészen Kamerun 1990-es negyeddöntőjéig. Ezen a határon azonban azóta sem sikerült továbblépni, az 1994-ben meggyőző játékkal rajtoló Nigéria elbukott már a tizenhat között, így az egyenes ívű fejlődés megakadt. Noha 1986 óta minden egyes tornán továbbjut egy afrikai csapat a csoportjából, a negyeddöntőig összesen csak háromszor sikerült eljutni, onnan az elődöntőbe pedig egysezr sem, az igazi nagy áttörés pedig a legutóbbi, "hazai" rendezésű VB-n is elmaradt. Nézzük azonban most át részletesebben, mi történt a mezőny 1998-as 32 csapatosra bővítése óta, vagyis azokon a világbajnokságokon, melyeken már 5 csapat kvalifikálhatta magát a fekete kontinensről.

2014. május 21., szerda

Afrikai VB-történet I.

Rohamosan közeleg a brazíliai labdarúgó világbajnokság, így itt az ideje, hogy az afrikai futballal foglalkozó blog is lassan ráhangolódjon a nagy eseményre. A három részesre tervezett beharangozó első két darabja a kontinens eddigi vb-szereplésével foglalkozik majd, míg az utolsóban az idei tornára kijutott válogatottak felkészülésével és esélyeivel.

5 afrikai válogatott készül a VB-reA (főként angol) sportmédiumok "kifinomult" cinizmusának közkedvelt céltáblája Pelé azon kijelentése, mely szerint egy afrikai csapat 2000 előtt labdarúgó világbajnokságot nyer. Ha azonban számításba vesszük, hogy mindezt a "fekete gyöngyszem" 1977-ben (!) nyilatkozta, amikor afrikai csapat még győzelmet sem szerzett a VB-ken és végigtekintjük, mi történt azóta a fekete kontinens futballjában, akkor ez már nem is illeszthető annyira "kínos" jóslatainak sorába. A felnőtt szinten való nagy áttörés ugyan 2010-ben is elmaradt, sőt, a csalódást keltő dél-afrikai rendezésű torna hosszú időkre visszamenőleg a leggyengébb szereplést hozta a FIFA által számon tartott interkontinentális mérkőzéseken való szereplést illetően, mely meghatározza a konföderációk erősorrendjét és koefficiensét. Ráadásul Ghána Uruguay elleni drámai búcsúja azt is jelentette, hogy továbbra sem sikerült még a négy közé kerülés egyetlen afrikai válogatottnak sem. A fejlődés azonban Pelé kijelentése óta elvitathatatlan, hiszen az első döntetlen, majd az első győzelem után 1986-ban a csoportkörből való továbbjutás sem lehetetlen többé, sőt azóta minden tornán továbbjut legalább egy a fekete kontinensről érkező gárda a csoportjából. De nézzük is át részletesebben, milyen utat tett meg a labdarúgó világbajnokságokon az afrikai labdarúgás, mégpedig az első részben a mezőny 32 csapatosra bővítése előtti időszakban.

2014. május 1., csütörtök

Teljes az afrikai kupasorozatok csoportkörének mezőnye

Bajnokok Ligája selejtezőinek befejezte után, az ott az utolsó körben elhullott csapatok részvételével lejátszották a második számú kontinentális kupasorozat, a Szövetségi Kupa rájátszását is, vagyis kialakult mindkét vetélkedés csoportkörének mezőnye. Sőt, április 29-én már a kvartettek sorsolását is megtartották, mely során a BL A-csoportja került a Kongói Demokratikus Köztársaság két képviselője, míg a B-csoportba négy észak-afrikai egyesület, köztük a két tunéziai favorittal. A Szövetségi Kupa rájátszásának nyolc párosításából hatban a BL-selejtezőből korábban ide pottyant gárda jutott tovább, így ha hatalmas nehézségek árán, drámai körülmények között is, de az elmúlt két BL-t megnyerő kairói Al Ahly, a tavaly még BL-elődöntős kameruni Coton Sport és a tavaly BL-csoportkörös elefántcsontparti Séwé Sport és a kongói AC Léopards is, így a mezőny igencsak rangos lesz, nyugodtan nevezhetjük a Szövetségi Kupát a közvetlen elit mögötti csapatok versengésének (szemben mondjuk az Európa Ligával). A kellemetlenebb meglepetések között említhetjük, hogy Marokkó (Difaâ El Jadida), Angola (Petro Atletico), Ghána (Medeama) és Nigéria (Bayelsa United) utolsó csapatai is elvéreztek a selejtezőkben, és a remek kezdés után mind a bajnokságban, mind a kupasorozatban drasztikusan visszaeső dél-afrikai bajnok Kaizer Chiefs sem lesz végül sem a BL, sem a Szövetségi Kupa csoportkörének tagja.

2014. április 2., szerda

Afrikai BL - Kialakult a csoportkör mezőnye

Az afrikai Bajnokok Ligája és a Szövetségi Kupa első, előselejtezőköre és második selejtező-fordulója után immár a nyolcaddöntők március 21. és 23., valamint 28. és 30. között rendezett összecsapásain is túl vagyunk, így a legrangosabb kontinentális kupasorozatban már kialakult a csoportkör mezőnye, a kvartetteket azonban csak a második számú kupasorozat csoportjaival együtt sorsolják ki április 29-én. A BL-ben most vesztes nyolc gárda ugyanis előbb még megmérkőzik a Szövetségi Kupa legjobb nyolc alakulatával, így az itteni csoportkörnek is igen rangos társaság, valóban a közvetlen a legjobbak után következők csoportja fut neki. A legnagyobb eddigi szenzáció az elmúlt két szezon BL-győztesének, a 8 címével örökrekorder kairói Al Ahlynak a kiesése Albert Flórián egykori csapatával, a líbiai névrokon Al Ahly Benghazival szemben (a név jelentése: "nemzeti", Líbiában egyébként a mostani sikercsapat egyik legnagyobb riválisa is erre a névre hallgat: Al Ahly Tripoli). Vagyis a belpolitikai viszontagságok után a líbiai futball az Afrikai Nemzetek Bajnoksága megnyerése mellé újabb kellemes meglepetést produkált idén. Szintén kellemes meglepetést okoztak a Kongói Demokratikus Köztársaság BL-csapatai, ugyanis a tavalyi kudarccal ellentétben idén nem csak az amúgy is a kontinens élvonalába tartozó TP Mazembe, hanem az AS Vita Club is bejutott a legjobb nyolc közé. Ezzel együtt kijelenthetjük, hogy idén az észak-afrikai bajnokságok dominálnak, hiszen a nyolcas mezőny hat csapata ebből a régióból kerül ki (a tavalyi hárommal szemben), míg a hagyományosan erősnek számító Nyugat-, valamint Dél-Afrika régióját ezúttal egyetlen klub sem képviseli a legjobbak között.

2014. február 28., péntek

Afrikai liga-körkép - február

Legutóbbi liga-körképünk óta sok minden történt az afrikai labdarúgópályákon, több helyen most kezdődött meg a szezon, lejátszották a 2014-es Afrikai Nemzetek Bajnokságát és túl vagyunk a BL és a Szövetségi Kupa selejtezőinek első fordulóján is. Fordítsuk most azonban figyelmünket újra a nemzeti ligák felé, hiszen jó pár érdekességet találhatunk a kontinens bajnokságaiban is. A hónap csapata "díjat" ezúttal például két gárda, a tunéziai Ligue 1 megnyerését gyakorlatilag már bebiztosító Espérance Tunisés a Dél-Afrikában nagy lendületbe jövő Kaizer Chiefs is kiérdemelte, míg a hónap embereHamdy El-Sayed most nem egyszerűen csak sportteljesítményével hívta fel magára a figyelmet. Körutazásunkat az eddigiek szerint kezdjük Egyiptomból indulva és folytassuk az óramutató járásával ellentétes irányban egészen Dél-Afrikáig.




2014. február 13., csütörtök

Líbia nyerte az ANB-t és ezzel megszerezte első kontinentális címét

csoportmérkőzések és a negyeddöntők találkozói után némileg csalódást keltő játékot hoztak a Dél-Afrikában rendezett 2014-es Afrikai Nemzetek Bajnokságának legjobb négy között megvívott küzdelmei, hiszen a korábbi 2.57-es meccsenkénti gólátlaggal szemben itt már egyedül csak a bronzmérkőzésen esett egyetlen egy találat. A kizárólag hazájuk bajnokságában szereplő játékosokból álló válogatottak számára kiírt torna mindkét elődöntője egyaránt gól nélkül ért véget és tizenegyespárbajban jutott a fináléba Líbia Zimbabwe ellen, Ghána pedig Nigéria ellen. Érdekesség, hogy a Javier Clemente által irányított "mediterrán lovagok" úgy szerezték meg az ország történetének első kontinentális trófeáját, hogy a negyeddöntőben, az elődöntőben és a döntőben is egyaránt büntetőkkel bizonyultak jobbnak ellenfelüknél.
(Összefoglalók az eredményekre kattintva elérhetőek)



2014. január 28., kedd

Afrikai Nemzetek Bajnoksága - negyeddöntők

csoportkör végeztével a hétvégén lejátszották az Afrikai Nemzetek Bajnokságának negyeddöntőit, melyekre ezúttal sem lehetett panasza a szurkolóknak, a nagy csatákat hozó találkozók a meglepetésektől sem voltak mentesek, hiszen csak egyetlen korábbi csoportgyőztes tudott továbblépni a kvartettek második helyein a legjobb nyolcba jutó ligaválogatottakon. Rögtön a legerősebbnek tűnő párosításban láthattunk egy nem mindennapi fordítást a nigériai "szuper sasoktól", akik 0-3-as félidő után végül az utolsó percben egyenlítettek Marokkó ellen, majd a hosszabbításban a továbbjutást is kiharcolták. Elődöntőbeli ellenfelük egy nyugat-afrikai derbin Ghána lesz, míg a másik ágon két meglepetéscsapat, az eddig remeklő Malit elbúcsúztató Zimbabwe és a büntetőpárbajban továbbjutó Líbia találkozik majd. Tekintsük most azonban át részletesebben, mi történt a negyeddöntőkben.
(Összefoglalók az eredményekre kattintva elérhetőek)

2014. január 22., szerda

Afrikai Nemzetek Bajnoksága 2014 - a csoportkör

Január 11-én megkezdődött a ligaválogatottak számára kiírt Afrikai Nemzetek Bajnoksága (a torna történetéről és lebonyolításáról bővebben:ITT), január 22-én pedig már be is fejeződött a csoportkör. Mivel a benevezett válogatottaknak csak olyan játékosok lehetnek a tagjaik, akik hazájuk bajnokságában játszanak, így az ANB elsősorban nekik kínál lehetőséget arra, hogy megmutathassák magukat a játékosmegfigyelőknek. A nevezési szabály másik következménye, hogy az erőviszonyok nem feltétlen ugyanazok, mint a páratlan években rendezett Afrikai Nemzetek Kupája esetében, ahol az európai vagy akár a kontinens nagy csapataiban szereplő légiós sztárok is pályára léphetnek, hanem azon országok számíthatnak erősebbnek, ahol a légióskodás kevésbé jellemző és az otthoni liga is erősebb. Emellett még meg kell említenünk azt is, hogy az ANB presztízse jóval alacsonyabb az ANK-nál, így például Egyiptom még soha nem nevezett a tornára, a 2014-ben rendező Dél-Afrikában pedig nem szünetel a helyi Premier League a torna idején, így az ország legnagyobb klubja (a novemberben BL-döntős Orlando Pirates) nem engedte el játékosait a ligaválogatottba. Így fordulhatott elő, hogy két olyan ország is kivívta a részvételt a selejtezőkön, mely még soha nem vehetett részt semmilyen kontinentális viadalon, nevezetesen Burundi és Mauritánia, akik ráadásul a sorsolás szeszélyéből adódóan egy csoportba is kerültek. Ennek ellenére a CAF a torna melletti kampánya keretében nemrég elérte, hogy a FIFA hivatalos mérkőzéseknek tekintse az ANB találkozóit és beszámítsa azokat világranglistájának számításába. Ezek után már nagyobb jelentőséggel kell bírnia tehát a patinásabb afrikai válogatottak számára is a rendezvénynek, tekintsük át, hogyan is jelentkezett ez a csoportmérkőzéseken, milyen eredmények születtek.
(Összefoglalók az eredményekre kattintva elérhetőek)

2014. január 15., szerda

Afrikai liga-körkép

Az Afrikai Labdarúgó Szövetség (CAF - Confederation of African Football) megtartotta a 2014-es Afrikai Bajnokok Ligája és Szövetségi Kupa selejtezőinek sorsolását, melyekben az európai gyakorlatnál jóval demokratikusabb módon a CAF-ranglistája alapján a tizenkét legerősebb nemzeti bajnokságból is csak két-két csapat indul, mégpedig néhány, az indulók létszáma miatt szükséges, kiemelttől eltekintve a selejtezők legelső körében (a BL-selejtezőkben 6, a Szövetségi Kupában 11 kiemelt a második körben csatlakozik a selejtezőkhöz). A jelenlegi CAF-ranglista számításába egyébként a két kupa 2009 és 2012 közötti kiírásainak legjobb nyolca között elért helyezések számítanak bele (a 2013-as eredmények tehát még nem, azokkal azonban már most kikalkulálható a következő szezonra esedékes ranglista). A selejtezők február 7-én már meg is kezdődnek, de addig még sor kerül az év kontinentális válogatott tornájára, az Afrikai Nemzetek Bajnokságára is január 11. és február 1. között, melyen a sztárlégiósok nem vehetnek részt, csak a hazájuk bajnokságában szereplő játékosokból álló "A" válogatottak (a torna történetéről és a selejtezők lebonyolításáról: ITT). Emiatt (is) több afrikai nemzeti bajnokság szünetel jelenleg, sok helyen éppen a "nyári" vagy "téli" (attól függően, hogy az északi vagy a déli féltekéről van szó) szünet zajlik, máshol pedig, a naptári évhez igazodó bajnokságokban, nemrég fejeződött be a 2013-as szezon és hamarosan kezdődik az új, 2014-es idény (Szudán, Nigéria, Kamerun, Kongói Köztársaság, Angola), miközben egyes országokban pedig szünet nélkül folytatódnak tovább a ligák fordulói. Mint láthatjuk tehát, Afrikában meglehetősen nagy a szórás az országos bajnokságok lebonyolításában, így talán nem haszontalan körbenézni, hogyan is állnak a kontinens legjelentősebb folyamatban lévő ligái, melyekből mindenki kiszemezgetheti a számára esetleg érdekes ligákat. Nagyjából szó szerinti körutazásunkat a BL címvédő otthonában Egyiptomban kezdjük és az óramutató járásával ellentétes irányban folytatjuk.



2014. január 3., péntek

Megkésett beszámoló a Szövetségi Kupa döntőjéről

Az afrikai Bajnokok Ligájával párhuzamosan folyamatosan végigkövethettük a Szövetségi Kupa csoportküzdelmeit és elődöntőit, a döntő két összecsapását azonban csak a BL finálé után, november 23-án és november 30-án, a blog ideiglenes leállása alatt rendezték meg, így már jó ideje adós vagyok egy beszámolóval a kontinens második számú klubkupájának végeredményéről. A trófeáért végül két fekete-fehér egyesület vívott meg. Mégpedig a BL-selejtezők utolsó körében elbukó, így a kupaszezont a második számú kupa legjobb nyolca között folytató TP Mazembe és a Szövetségi Kupa csoportköre előtti selejtezőben az Enugu Ranges-szel szemben 0-1-es összesítéssel alulmaradó, ám a nigériaiakra a visszavágón jogosulatlanul szerepeltetett játékos miatt kirótt büntetés értelmében mégis 3-1-gyel továbbjutó CS Sfaxien .
(Összefoglalók az eredményekre kattintva elérhetőek)