2016. december 30., péntek

Magyar edzők az Afrika-kupákon

A január 14-én kezdődő 31. Afrikai Nemzetek Kupájára hangolódás jegyében eddig már áttekintettük a torna történetét és  számba vettük azon játékosokat, akik sikeres karrierjük ellenére az Afrika-kupákon nem tudtak győzedelmeskedni. A korábbi tornákon számos ország szakvezetői irányították már a különböző válogatottakat, köztük pedig hat magyar is töltött már be szövetségi kapitányi feladatkört ezeken a kontinensbajnokságokon, mégpedig egészen sikeres mérleggel, hiszen két arany-, két ezüst- és egy bronzérmet szereztek a csapataikkal. Jelen posztban ennek a hat magyar edzőnek az afrikai tevékenységét tekintjük át röviden.

2016. december 28., szerda

Afrikai legendák, akik sohasem nyertek Afrika-kupát

A 31. kontinensviadalára készül Afrika 2017 januárjától, így természetesen a Mesebeli Afrika is igyekszik újra hangolódni a tornára. Ennek keretében egyrészt felfrissítettük korábbi sorozatunkat a torna történetéről, legendás játékosairól és legmeghatározóbb edzőiről:

Másrészt jelen posztban azokról a játékosokról igyekszünk megemlékezni, akik ugyan jelentős karriert futottak be és fontos szerepet töltöttek be az afrikai labdarúgásban, a kontinensbajnokságot azonban sohasem tudták megnyerni válogatottjukkal vagy azért, mert (I.) nemzeti csapatuk nem képviselt hozzájuk hasonló játékerőt, vagy (II.) ha a válogatott a kontinens legjobbjai közé is tartozott, valamilyen oknál fogva soha nem tudta elhódítani a trófeát, illetve (III.) esetenként sikeres futballnemzetek egy-egy generációja vagy kiemelkedő játékosa bukott el rendre az Afrika-kupákon.

Az Afrikai Nemzetek Kupájának története III.




Január 14-én veszi kezdetét a 2017-es Afrikai Nemzetek Kupája Gabonban, mely már a 31. seregszemléje lesz a fekete kontinens legerősebb labdarúgó-válogatottjainak, és már el is érkeztünk a hangolódás jegyében indított, az ANK történetét bemutató sorozatunk utolsó posztjához. Az első részben a torna kialakulásával és a hőskorral foglalkoztunk, ami Ghána 1978-as sikerével zárult, hiszen a fekete csillagok harmadik diadalukkal végleg elhódították az első trófeát, az Abdelaziz Salem kupát. A második részben a nyolcvanas-kilencvenes években kiírt versengéseket vettük górcső alá, melyek során fokozatosan kialakult a kupa mai, tizenhat csapatos lebonyolítási rendszere is, 2000-ben pedig Kamerun harmadszorra és végleg elhódította az Afrika Egység trófeáját. Ezzúttal a harmadik évezred Afrika Kupáira térünk ki részletesebben, melynek trófeája már nem kapott külön nevet és a kiírás értelmében már egyik győztes sem tarthatja meg végleg.

Az Afrikai Nemzetek Kupájának története II.



Január 14-én rajtol a 2017-es Afrikai Nemzetek Kupája Gabonban, mely már a 31. seregszemléje lesz a fekete kontinens legerősebb labdarúgó-válogatottjainak. Sorozatunk első részében a torna kialakulásával és hőskorával foglalkoztunk, mely során Ghána 1978-ban harmadik diadalával végleg elhódította a győztesnek járó első trófeát, az Abdelaziz Salem kupát. Ezúttal az Afrikai Egység trófeájáért a nyolcvanas-kilencvenes években kiírt versengéseket vesszük górcső alá, melyek során fokozatosan kialakult a kupa mai, tizenhat csapatos lebonyolítási formája is. Az első itt tárgyalt tornákon mindenesetre még a korábbi rendszerben, két négyes csoportban vágott neki a versengésnek a selejtezőket sikerrel teljesítő hat csapat kiegészülve az automatikus résztvevő címvédővel és a rendezővel.

2016. december 27., kedd

Az Afrikai Nemzetek Kupájának története I.


Január 14-én veszi kezdetét a 2017-es Afrikai Nemzetek Kupája Gabonban. Mivel Afrika és Európa országai között nincs jelentős időeltolódás, az ANK mára a világ harmadik legnézettebb labdarúgó-eseménye lett a VB és az EB után. Az öreg kontinensen legnagyobb arányban a Franciaországban élő afrikai származású lakosság körében népszerű, de az Eurosport 1994 óta tartó közvetítéseinek hála Magyarországon is sokan követik már a mérkőzéseket. A mostani már a 31. seregszemléje lesz a fekete kontinens legjobb labdarúgó-válogatottjainak, az első kiírásra ugyanis még 1957-ben került  sor (három évvel az első EB előtt), azóta pedig általában két éves időközönként követik egymást a megmérettetések. A torna története során három különböző kupáért versengtek már a résztvevők, mivel a világbajnoki trófeához hasonlóan korábban az Afrika legjobbjának járó díjat is végleg megszerezhette az a válogatott, amelyik háromszor megnyerte a kiírást. Visszatekintésünk első részében így az időrendben első, Abdelaziz Salem trófeáért zajló küzdelmekkel foglalkozunk.

2016. december 2., péntek

A hónap afrikai álomcsapata - November


Szokásunkhoz híven novemberben is megkerestük, mely afrikai légiósok nyújtották a legjobb teljesítményt a világ labdarúgó bajnokságaiban. Nézzük az ehavi kiválasztottakat:

2016. október 31., hétfő

A hónap afrikai álomcsapata - Október


Októberben sem maradhat el összeállításunk a hónap legjobb afrikai légiósairól, hiszen javában zajlik már a szezon Európa legjelentősebb bajnokságaiban, miközben az északi ligákban, valamint a többi kontinensen már a szezonhajrához értek a csapatok. Álomcsapatunkba ezúttal is több meglepő játékos is helyet kapott és azzal is ismét szembesülnünk kell, hogy a kapusposzt még mindig a gyengéje az afrikai labdarúgásnak, legalábbis októberben erre a pozícióra volt a legnehezebb kimagasló teljesítményt találnunk.

2016. október 2., vasárnap

A hónap afrikai álomcsapata - Szeptember

Szeptemberben már nagyüzemben zajlottak az európai bajnokságok és beindultak a nemzetközi kupasorozatok is, így igen nagy merítéssel állíthattuk össze ebben a szezonban másodszor a hónap álomcsapatát az afrikai légiósokból. Nézzük is, kiket, milyen teljesítmény miatt tartottunk a hónap legjobbjainak az egyes posztokon.

2016. szeptember 2., péntek

A hónap afrikai álomcsapata - Augusztus

Az előző szezon során a Mesebeli Afrika hétről hétre jelentkezett a világ különböző bajnokságaiban szereplő légiósokból összeállított álomcsapattal, ahogy azonban a sorozat szezonzáró posztjában jeleztük, az új futballévben havi rendszerességgel gyűjtjük össze, mely afrikai játékosai nyújtották az előző időszakban a legjobb teljesítményt. Első alkalommal már augusztusban jelentkezünk, amikor az európai élbajnokságok már megkezdődtek, mivel azonban ezekben még csak néhány fordulót rendeztek, ráadásul a helyzetet sokszor bonyolító átigazolási időszak is csak a hónap legvégén zárult, így most több olyan játékos is bekerült álomcsapatunkba, akik nem a topligákban szerepelnek. Nézzük is azonban, kik alkotják első alkalommal a legjobb tizenegyünkbe.

2016. augusztus 1., hétfő

Afrikai focicsapatok az olimpián

A hivatalos megnyitóval pénteken kezdődnek meg Rióban a 31. nyári olimpiai játékok, ám az utóbbi időben már szokásos módon a labdarúgótorna első találkozóit már előbb, szerdán és csütörtökön lejátsszák. A férfiak versenyében ezúttal három, a hölgyek között pedig két afrikai válogatott vehet részt, és bár a hagyományok nem megvetendőek, ezúttal túl vérmes reményeik nem lehetnek a kontinens csapatainak.
A férfiak között persze amúgy sem tartozik az olimpia a legjelentősebb események közé a futball világában, 1992 óta csak U23-as játékosok, illetve 1996 óta három túlkoros lehet tagja a kereteknek. Ezzel együtt mára még csak speciális korosztályos vetélkedésnek sem tekinthető a torna, hiszen a legnevesebb tehetségeket és játékosokat egyre kevésbé engedik el klubjaik a felkészülés során a túl nagy presztizzsel és így marketingértékkel sem bíró eseményre. Különösen igaz ez a megélhetési okoból még inkább a klubjaiktól függésben lévő afrikai játékosokra, így sokszor a hazai ligákban szereplő, gyakran amatőr játékosok alkotják ma már a kereteket. Ezzel együtt néhány tehetség feltűnhet a csapatokban és hangolodásképpen talán nem árt végigtekinteni az afrikai labdarúgás rövid olimpiai krónikáját és megismerkedni kicsit az idén induló alakulatokkal.


2016. július 21., csütörtök

Afrika legfontosabb bajnokai a 2015/16-os szezonban


Afrika országainak bajnokságai a különböző időjárási körülmények miatt meglehetősen eltérő időbeosztással zajlanak. Főként az északi és déli országokban az Európában is elterjedtebb őszi-tavaszi rendszert használják egy kisebb elcsúszással, a kontinens nagyobb részén azonban a naptári évnek megfelelően szerveződnek a szezonok, mint ahogy a kontinentális kupasorozatok, az afrikai Bajnokok Ligája és a Szövetségi Kupa is egy naptári éven belül kerül lebonyolításra. A legjelentősebb bajnokságok ugyanakkor éppen Afrika legészakibb és legdélibb régióiban zajlanak, így ezek 2015/16-os kiírásai a nyár folyamán zárultak. Az alábbi posztban az öt legjelentősebb nemrég befejeződött liga eseményeire tekintünk vissza röviden.

2016. június 29., szerda

Dél-Afrika olimpiai csapatáé a régió COSAFA-kupája

Múlt decemberben beszámoltunk Afrika legrégebbi futballtornájának, a kelet-afrikai válogatottak számára 1926 óta megrendezésre kerülő CECAFA-kupának a legutóbbi kiírásáról. A kontinens regionális alszövetségeinek hagyományos tornái közül ugyanakkor a legerősebb jelenleg alighanem a déli zóna országait tömörítő COSAFA (Council of Southern Africa Football Associations) viadala, ugyanis ezen országok válogatott játékosainak nagy része a régió klubcsapataiban szerepel, így pedig részt vehet a hivatalos FIFA-naptárban nem szereplő tornán (a hasonló helyzetben lévő észak-afrikai szövetség csak a klubcsapatoknak szervez regionális kupákat). Egyébként a térség utánpótlástornái is jelentős presztízzsel bírnak az érintett országokban, hiszen a tehetségek felhívhatják magukra a déli régió legjelentősebb egyesületeinek figyelmét, ami lehetőséget nyújt számukra a régióban ritkaságszámba menő profi szerződésekre. A felnőtt torna természetesen szintén teremt hasonló lehetőségeket és még nagyobb jelentőséggel bír a szurkolók számára is, hiszen több válogatottnak ezen a tornán van a leginkább esélye érvényesülni, mivel a kontinentális vetélkedésekben gyakran alulmaradnak az európai légiósok hadára építő nyugat-afrikai vagy a tehetősebb észak-afrikai országokkal szemben. Most ráadásul a torna remek alkalmat is kínált Ephraim ’Shake’ Mashabának, hogy a riói olimpiára készülő dél-afrikai U23-as csapat tagjait a decemberi korosztályos Afrika-kupa után újra élesben is kipróbálhassa, akik aztán éltek is a lehetőséggel és megnyerték az ország negyedik COSAFA-trófeáját.

2016. június 17., péntek

A 2016-os afrikai BL csapatai

A hétvégén megkezdődik a 2016-os afrikai Bajnokok Ligájának csoportköre, melyben utoljára szerepel nyolc csapat, az Afrikai Labdarúgó Szövetség (CAF) régóta várt döntése értelmében a következő szezontól tizenhatosra bővül a mezőny. Az idei csoportkörben ott van a kupasorozat történetének két legsikeresebb gárdája, az egyaránt kairói Al Ahly és Zamalek is, mégpedig külön csoportban. Utóbbiak ellenfelei a BL ezen szakaszáig zsinórban harmadszor is eljutó algériai ES Sétif, a Nigériát négy év szünet után újra a legjobbak között képviselő Enyimba és a selejtezőkből csak a kongói Vita Club kizárása miatt kvalifikáló dél-afrikai Mamelodi Sundowns lesznek. Mindeközben a holland Martin Jol által irányított Al Ahlynak a zambiai meglepetéscsapat ZESCO Uniteddel, az egykori Real Madrid edző, John Toshack által gardírozott marokkói Wydad Casablancával és Gervinho, Kalou valamint Yaya és Kolo Touré egykori nevelőegyesületével, az elefántcsontparti ASEC Mimosas gárdájával küzdenek meg a két elődöntőbe jutó helyért. A kvartettek küzdelmei egyébként augusztus végéig tartanak, az elődöntőkre szeptemberben, a két felvonásos döntőre pedig októberben kerül majd sor.

2016. május 30., hétfő

A szezon afrikai álomcsapata

A szezon során a Mesebeli Afrika facebook oldalán rendszeresen – összesen 33 alkalommal – jelentkezett „a hét afrikai álomcsapata” című sorozatunk, melynek lezárása után az eredményeket összesítve a 2015/16-os szezon legjobb afrikai légiósaiból álló álomcsapatát is összeállítottuk. A legjobb tizenegyünk természetesen továbbra is erősen szubjektív értékrend szerint állhatott csak össze, így mindenki véleményét, meglátását szívesen vesszük a komentek között.

2016. május 1., vasárnap

Afrika 9 legnagyobb derby-je

Az elmúlt héten a FourFourTwo magazin állított fel éppen újabb rangsort a világ 50 legnagyobb labdarúgó-derby-jéről, a természetesen brit attitűdű listán pedig az igen előkelő 10. helyre került a kairói derby, de Afrikából még a casablancai városi rangadó is 26., a sowetói pedig 31. helyen szerepel a labdarúgás legjelentősebb rangadói között.

Ennek apropóján blogunk is úgy döntött, hogy számba veszi Afrika leginkább figyelemreméltó rivalizálásait, melyek a kontinensen a klubfutball igazi ínyencségeinek számítanak. Természetesen minden egyes országnak és bajnokságnak meg vannak a maguk rangadói Afrikában is, melyek a helyi szurkolók életében kitüntetett jelentőséggel bírnak, megkíséreljük azonban ezek közül a jelentőségükben, történelmükben vagy erősségükben legkiemelkedőbbeket összegyűjteni egy csokorba. Ezen helyen azonban rangsort már nem áll szándékunkban felállítani a kiválasztott meccsek között, hanem alfabetikus rendben vesszük végig őket.

2016. április 27., szerda

Futsal Afrika-kupa 2016

Afrikában a futsal nem éppen a labdarúgás legnépszerűbb és legfejlettebb változata, hiszen a VB-k történetében mindössze kétszer jutott túl afrikai csapat az első fordulón (mindkétszer Egyiptom), az idén rendezett futsal Afrika-kupa mindössze az ötödik volt a kontinensviadalok sorában, melyre összesen csak 14 ország adta le a nevezését. A jelenség hátterében persze ifrastrukturális és időjárásbeli tényezők állnak, nem véletlen, hogy idén is az észak-afrikai válogatottak vitték a prímet a Dél-Afrikában rendezett tornán. A döntőben végül történelmi tettet hajtott végre a marokkói csapat és története során először elhódította a győztesnek járó trófeát Egyiptom ellen, a harmadik VB-részvételt érő helyre befutó Mozambik pedig először képviselheti majd a kontinenst szeptemberben Kolumbiában. Addig azonban számos érdekes mérkőzésre került sor, röviden érdemes áttekinteni az eseményeket.

(összefoglalók az eredményekre kattintva elérhetőek)

2016. január 28., csütörtök

ANB csoportkör után

Korábbi beharangozóinkban már foglalkoztunk a kizárólag hazai bajnokságokban szereplő játékosokból álló, úgynevezett A-válogatottak számára kiírt torna az Afrikai Nemzetek Bajnoksága rövid történetével és selejtezőivel. Január 16-án aztán el is kezdődött Ruandában az idei torna, mégpedig a részt vevő országok egy-egy tipikus táncát bemutató fergeteges megnyitóünnepség után. Tegnap már véget is értek a csoportmérkőzések, ahol bizony nem maradtunk meglepetések nélkül a negyeddöntőbe jutó csapatokat illetően. A hazaiak már most történelmet írtak, hiszen először jutottak kontinentális tornán a legjobb nyolc közé, miközben a végső győzelemre is esélyes csapatok közül elvérzett Marokkó és Nigéria is.

(a mérkőzések összefoglalói az eredményekre kattintva elérhetőek)

2016. január 9., szombat

ANB beharangozó - a 2016-os torna

Január 16-án veszi kezdetét a 2016-os Afrikai Nemzetek Bajnoksága, mely a két évente megrendezett torna 4. kiírása lesz. Az Afrikai Labdarúgó Szövetség (CAF) 2007-ben döntötte el, hogy a '90-es évek óta egyre inkább az európai légiósokra épülő nagyválogatottak számára megrendezett Afrikai Nemzetek Kupája (vagy elterjedt nevén Afrika-kupa) mellett létrehoz egy tornát kizárólag a kontinensen, saját hazájukban focizó játékosokból álló úgynevezett A-válogatottak részére. Az ANB-nek rövidíthető eseményre a szintén kétévente rendzett hivatalos kontinenstorna, az ANK szüneteiben kerül sor, így minden évre jut egy afrikai válogatott torna a CAF égisze alatt, mégpedig az időjárási viszonyoknak megfelelően rendre év elején.


Az ANB tehát nem kíván konkurálni a kontinens legrangosabb tornájával és nem is tekinthető hivatalos versengésnek, célkitűzése inkább az, hogy javítsa a nemzeti bajnokságok ázsióját, lehetőséget biztosítson egy rangos tornán való szereplésre azon játékosoknak is, akik a modern futballal járó légiós vérkeringésébe nem kívántak vagy nem tudtak sikerrel becsatlakozni, hazájuk futballjában azonban fontos szerepet töltenek be. Mindebből adódóan az ANB létjogosultsága sokszor megkérdőjeleződik, különösen az amúgy a legtehetősebb ligákkal rendelkező észak-afrikai országokban, miközben számos afrikai országban pedig szinte a nagyválogatottak versengésével egyenértékű presztízzsel bír, a szövetségi kapitányok pedig ugródeszkának tekintik a tornát az első számú keretbe kerüléshez.

Mivel az európai futballkedvelők számára nem igazán ismert a torna különleges rendszere, az idei kiírás előtt három részes sorozatban igyekszünk megismerkedni
     I. az ANB történetével,
     II. a selejtezők menetével,
     III. az előttünk álló torna csoportjaival.

ANB beharangozó - a selejtezők

Január 16-án veszi kezdetét a 2016-os Afrikai Nemzetek Bajnoksága, mely a két évente megrendezett torna 4. kiírása lesz. Az Afrikai Labdarúgó Szövetség (CAF) 2007-ben döntötte el, hogy a '90-es évek óta egyre inkább az európai légiósokra épülő nagyválogatottak számára megrendezett Afrikai Nemzetek Kupája (vagy elterjedt nevén Afrika-kupa) mellett létrehoz egy tornát kizárólag a kontinensen, saját hazájukban focizó játékosokból álló úgynevezett A-válogatottak részére. Az ANB-nek rövidíthető eseményre a szintén kétévente rendzett hivatalos kontinenstorna, az ANK szüneteiben kerül sor, így minden évre jut egy afrikai válogatott torna a CAF égisze alatt, mégpedig az időjárási viszonyoknak megfelelően rendre év elején.


Az ANB tehát nem kíván konkurálni a kontinens legrangosabb tornájával és nem is tekinthető hivatalos versengésnek, célkitűzése inkább az, hogy javítsa a nemzeti bajnokságok ázsióját, lehetőséget biztosítson egy rangos tornán való szereplésre azon játékosoknak is, akik a modern futballal járó légiós vérkeringésébe nem kívántak vagy nem tudtak sikerrel becsatlakozni, hazájuk futballjában azonban fontos szerepet töltenek be. Mindebből adódóan az ANB létjogosultsága sokszor megkérdőjeleződik, különösen az amúgy a legtehetősebb ligákkal rendelkező észak-afrikai országokban, miközben számos afrikai országban pedig szinte a nagyválogatottak versengésével egyenértékű presztízzsel bír, a szövetségi kapitányok pedig ugródeszkának tekintik a tornát az első számú keretbe kerüléshez.

Mivel az európai futballkedvelők számára nem igazán ismert a torna különleges rendszere, az idei kiírás előtt három részes sorozatban igyekszünk megismerkedni
     I. az ANB történetével,
     II. a selejtezők menetével,
     III. az előttünk álló torna csoportjaival.

ANB beharangozó - a torna története


Január 16-án veszi kezdetét a 2016-os Afrikai Nemzetek Bajnoksága, mely a két évente megrendezett torna 4. kiírása lesz. Az Afrikai Labdarúgó Szövetség (CAF) 2007-ben döntötte el, hogy a '90-es évek óta egyre inkább az európai légiósokra épülő nagyválogatottak számára megrendezett Afrikai Nemzetek Kupája (vagy elterjedt nevén Afrika-kupa) mellett létrehoz egy tornát kizárólag a kontinensen, saját hazájukban focizó játékosokból álló úgynevezett A-válogatottak részére. Az ANB-nek rövidíthető eseményre a szintén kétévente rendzett hivatalos kontinenstorna, az ANK szüneteiben kerül sor, így minden évre jut egy afrikai válogatott torna a CAF égisze alatt, mégpedig az időjárási viszonyoknak megfelelően rendre év elején.


Az ANB tehát nem kíván konkurálni a kontinens legrangosabb tornájával és nem is tekinthető hivatalos versengésnek, célkitűzése inkább az, hogy javítsa a nemzeti bajnokságok ázsióját, lehetőséget biztosítson egy rangos tornán való szereplésre azon játékosoknak is, akik a modern futballal járó légiós vérkeringésébe nem kívántak vagy nem tudtak sikerrel becsatlakozni, hazájuk futballjában azonban fontos szerepet töltenek be. Mindebből adódóan az ANB létjogosultsága sokszor megkérdőjeleződik, különösen az amúgy a legtehetősebb ligákkal rendelkező észak-afrikai országokban, miközben számos afrikai országban pedig szinte a nagyválogatottak versengésével egyenértékű presztízzsel bír, a szövetségi kapitányok pedig ugródeszkának tekintik a tornát az első számú keretbe kerüléshez.

Mivel az európai futballkedvelők számára nem igazán ismert a torna különleges rendszere, az idei kiírás előtt három részes sorozatban igyekszünk megismerkedni
     I. az ANB történetével,
     II. a selejtezők menetével,
     III. az előttünk álló torna csoportjaival.

2016. január 8., péntek

CAF díjátadó gála 2015

Pierre-Emerick Aubameyang lett a 2015-ös év legjobb afrikai labdarúgója, így nem csak megtörte Yaya Touré négy éve tartó egyeduralmát, de első gaboni játékosként is nyerte el a címet.

A 26 esztendős csatárnak és válogatottjának az év elején rendezett Afrika-kupa ugyan pocsékul sikerült, és a várakozásokkal ellentétben már a csoportkörben elbúcsúztak a küzdelmektől, Aubameyang közben a 2014/15-ös Bundesliga-szezont 16 góllal zárta, majd ősszel elképesztő formába lendült. A bajnokság felénél már 18 találattal vezeti a német góllövőlistát, miközben 7-szer volt eredményes az EL-ben, 2-szer a német kupában és 2-szer a válogatottban is.

2016. január 2., szombat

Az ősz afrikai álomcsapata

Mesebeli Afrika facebook oldalának követői már megszokhatták, hogy nyár óta rendszeresen összeállítottuk a különböző ligák afrikai légiósaiból a hét álomcsapatát. Most a számos bajnokságban megtartott év végi szünetet kihasználva összegezzük egy kicsit, hogy a kontinens mely játékosai nyújtották a legkiemelkedőbb teljesítményt az ősz során és kik kerültek be legtöbbször szubjektiv válogatásunkba.